بسم الله الرحمن الرحیم
«الَّذینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ الله وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ الله وَ کَفى‏ بِالله حَسیباً »
سوره احزاب ، آیه ۳۹
 زیربنایی ترین مساله در هراقدام و عملی، نوع جهان بینی، بیش و تفکر و به عبارتی نوع نگاه انسان نسبت به آن اقدام و عمل می باشد.
 هرحرکت فرهنگی،لازم است از یک پشتوانه فرهنگی و تحلیل فلسفی برخوردار باشد تا عمل و رفتار،شکل صحیح،منطقی ومفید به خود بگیرد و همة فعالیتها براساس این دیدگاه روشن تنظیم گردد.
 ازنشانه های رشد وتکامل تحرکات فرهنگی درجامعة امروزما،نظم پذیری و گرایش به تصمیم گیریهای متفکرانه وجهت گیری به سمت برنامه ریزی دراز مدت، میان مدت وکوتاه مدت فرهنگی،کادرسازی، شیوه شناسی،دشمن شناسی وایجاد روحیة مدیریت فرهنگی در مدیران، نیروها و عناصر فرهنگی می باشد. به برکت فداکاری خالصانة دهها هزارعنصرفعال فرهنگی و در فضای فرهنگی مبارک انقلاب اسلامی ایران،این خیزش ورویش و تکامل پذیری دربسیاری ازمساجد،کانون ها، سازمانها وعناصرفرهنگی بوجود آمده است.یکی از مشکلات ویا کمبود های فرهنگی جامعة ما،فقدان سازمانهاو مجموعه های خرد و کلان فرهنگی بود، ولی امروزنیاز اصلی جامعة ما ایجاد هماهنگی وهدفمندسازی وسازماندهی دقیق و علمی درونی و بیرونی سازمانها و لزوم ایجاد مدیریت و مهندسی کلان و وحدت رویه در بخش فرهنگ می باشد.
 به فضل الهی و عنایات امام زمان (عج) موسسه علمی فرهنگی مشكات وابسته به طلاب و فضلای فردوسی سراسر کشورپس از تدوین اساسنامه خود در سال ۱۳۸۷ تاسیس، ودر این مدت توانسته اقدامات خوبی را در زمینه فعالیت های علمی و فرهنگی به سرانجام برساند. 
علیرغم اینکه عمده فعالیت های موسسه ناظر به منطقه طراحی گردیده است اما به مدد اهل بیت علیهم السلام موسسه توانسته در سطح ملی هم فعالیت های چشمگیری را به اجرا در آورد.
برگزاری دوره های آموزشی، همایش های علمی فرهنگی، مسابقات فرهنگی، اجرای طرح های دیدار در فضای مدارس، راه اندازی سامانه پاسخگویی به سوالات دینی وفعالیت در فضای سایبری و مجازی، تاسیس مرکز تولید رسانه و….. از جمله فعالیت های موسسه از سال تاسیس تاکنون بوده است.
امیدواریم بتوانیم در پناه الطاف امام زمان (عج) رسالت طلبگی خود را در حد توان انجام دهیم.